В цій статті хочу коротко та для ”звичайних” людей розповісти для чого використовують – Автоматичний Вимикач (в народі його ще називають: “Автомат”) та з якими параметрами вам його вибрати саме для себе.

Автоматичний вимикач – це контактний пристрій, який виконує наступні дії:
 
1) Проводить електричний струм, коли електричне коло в нормальному стані;
2) Вимикає електричний струм при певному – аномальному стані електричного кола (щоб: захистити кабеля від перевантаження і короткого замикання та людей від ураження напругою та струмом).
 
При винекненні аномальних станів в електричному колі – Механізм розчеплення приводиться до дії одним з двох роз’є’днувачів: тепловим або магнітним:
* Тепловий роз’єднувач являє собою біметалеву пластину (1), що нагрівається струмом, який протікає. Під час протікання струму, вище допустимого значення, біметалічна пластина вигинається і приводить до дії механізм розчеплення. Час спрацьовування залежить від струму, котрий протікає крізь автоматичний вимикач і може змінюватися від секунд до години.
* Магнітний (миттєвий) роз’єднувач являє собою соленоїд (2) , рухоме осердя якого, також може приводити в дію механізм розчеплення. Струм, що проходить крізь запобіжник, тече обмоткою соленоїда та викликає втягування осердя за перевищення заданого порогу. Миттєвий роз’єднувач, на відміну від теплового, спрацьовує дуже швидко (частки секунди), але за значно більшого перевищення струму: в 2÷10 разів від номіналу (автоматичні вимикачі поділяються на типи А, B, C і D, залежно від чутливості миттєвого роз`єднувача).
В більшості випадків спрацьовує саме – Тепловий роз’єднувач.
Основними характеристиками Автоматичного вимикача є:
 
* Кількість Полюсів (скільки автоматичних вимикачів об’єднано в один корпус), бувають:
1-н для захисту однієї фазної лінії (квартири або приватні будинки);
2-ва для захисту відразу фазної лінії та нейтрального провідника (квартири або приватні будинки);
3-ри для захисту трьох фазних ліній (рідко приватні будинки або підприємства);
 
* Номінальний струм – це максимальне значення струму при якому автоматичний вимикач повинен виконувати покладені на нього функції.
Для квартири, Приватного будинку або Підприємства – вибирається індивідуально, відповідно до навантаження яке буде підключено.
 
* Характеристика спрацювання роз’єднувача (при якому перевищенні номінального струму відбудеться вимкнення вимикача), розповсюдженими є наступні кратності:
 
А” – 2 … 3 номінальних струмів самого автоматичного вимикача;
Діапазони спрацьовування Магнітного роз’єднувача, для 16 A * тип В (2…3) = 32…48 А.
B” – 3 … 5 номінальних струмів самого автоматичного вимикача;
Діапазони спрацьовування Магнітного роз’єднувача, для 16 A * тип В (3…5) = 48…80 А.
C” – 5 … 10 номінальних струмів самого автоматичного вимикача;
Діапазони спрацьовування Магнітного роз’єднувача, для 16 A * тип С (5…10) = 80…160 А.
D” – 10 … 20 номінальних струмів самого автоматичного вимикача;
Діапазони спрацьовування Магнітного роз’єднувача, для 16 A * тип С (10…20) = 80…320 А.
 
При струмі 150А автомат В16 вимкнеться миттєво, а D16 – через кілька секунд, коли нагріється біметалева пластина. При струмі 1000А обидва автомата спрацюють миттєво. Треба зауважити, що через те що магнітний роз’єднувач спрацьовує практично миттєво, при короткому замиканні з високою ймовірністю спрацюють одночасно всі автомати і більшого і меншого номіналу, встановлені послідовно (якщо струм короткого замикання досягне порогу спрацьовування їх магнітних роз’єднувачів).
Найбільш поширені автоматичні вимикачі з характеристикою “C”.
C” підходять для більшості побутових і загальнопромислових застосувань при живленні навантажень з малими і середніми пусковими струмами. (квартири або приватні будинки);
В” мають більш чутливий магнітний роз’єднувач, тому їх застосування особливо переважно в “старих” мережах з малими очікуваними струму короткого замикання. Ці автоматичні вимикачі стійко працюють з абсолютною більшістю побутових навантажень (тобто не відбувається помилкових спрацьовувань через пускові струми). (квартири або приватні будинки);
D” мають занижену чутливість при короткому замиканні та можуть бути рекомендовані для застосування в якості ввідних для підвищення шансів селективності з нижчими груповими автоматичними вимикачами при короткому замиканні. Для захисту групових ліній їх слід застосовувати тільки в обґрунтованих випадках при великих пускових струмах навантажень.(рідко приватні будинки або підприємства);
 
* Вимикаюча здатність – в основному автоматичні вимикачі використовують зі значеннями 4,5кА, 6кА і рідко, 10кА.
Що вони означають: до прикладу, в розподільному щитку встановлений автоматичний вимикач на 4,5кА. При винекненні на даній ділянці кола короткого замикання до 4,5 кА він ефективно спрацює, розірве аварійне електричне коло і при цьому не вийде з ладу. У випадку, коли струм короткого замикання перевищує значення, яке гарантує завод-виробник, в нашому випадку 4,5 кА , ймовірно що автомат сплавиться або згорить, не встигнувши виконати аварійне відключення електриччого кола.
Якщо не заглиблюватися в розрахунки струмів короткого замикання, можна як приклад взяти узагальнені умови по монтажу в багатоквартирних будинках:
4,5кА – відводи в квартирних електрощитках, або якщо не впевнені в якості струмопровідних кабелів.
6кА – ввідні в квартирні електрощитки, або відводи в квартирних електрощитках з новою мідною проводкою (кабель з перерізом від 4 мм2) та з потужними енергоспоживачами.
10кА – відводи в ввідних розподільчих електрощитах (на вводі лінії живлення в будинок);
 
* Виробник – тільки брендова торгова марка, тому що ви купляєте за свої гроші захист для себе та своїх близьких.
НІЯКОГО – КИТАЮ ТА ЕКОНОМІЇ !!!